bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Rozrywka

  • 21 września 2021
  • 9 października 2021
  • wyświetleń: 732

BCK zaprasza na koncert "Henryk Mikołaj Górecki in memoriam"

Za nami:

9 października o godz. 18.00 w Bielskim Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej odbędzie się koncert "Henryk Mikołaj Górecki in memoriam. Ojciec i syn". Wystąpią Orkiestra AUKSO pod dyrekcją Marka Mosia oraz pianistka Anna Górecka i saksofonista Bartłomiej Duś. W programie Henryk Mikołaj Górecki Koncert fortepianowy oraz Quasi una fantasia i Mikołaj Piotr Górecki Divertimento oraz Concerto notturno. Słowo o muzyce przedstawi Andrzej Kosowski.

BCK zaprasza na koncert "Henryk Mikołaj Górecki in memoriam"
BCK zaprasza na koncert "Henryk Mikołaj Górecki in memoriam" · fot. Materiały prasowe


AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy to jeden z najciekawszych europejskich zespołów kameralnych. Grupa absolwentów Akademii Muzycznej w Katowicach wspólnie z Markiem Mosiem, wybitnym skrzypkiem, dyrygentem i kameralistą, powołała W lutym 1998 roku do życia orkiestrę. Młodzi muzycy, wykraczają daleko poza ramy repertuaru klasycznego, z powodzeniem sięgają po dzieła współczesne, jak również łączą klasykę z jazzem czy rockiem. AUKSO koncertuje w kraju i za granicą . Od 2000 r. na Podlasiu odbywa się rokrocznie festiwal Letnia Filharmonia AUKSO, której orkiestra jest gospodarzem.

Marek Moś jest dyrygentem i dyrektorem artystycznym orkiestry kameralnej AUKSO od czasu jej powstania. Szefuje artystycznie festiwalowi Letnia Filharmonia AUKSO w Wigrach. Jest założycielem i wieloletnim primariusem Kwartetu Śląskiego, laureatem wielu nagród. Obecnie, obok wielkiej aktywności koncertowej i nagraniowej, wykłada również w Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach.

Anna Górecka jest pianistką zainteresowaną przede wszystkim bogactwem i różnorodnością muzyki XX i XXI wieku (od Gaspard de la nuit Ravela po Sonatę Mikołaja Góreckiego juniora). Ma również w swoim repertuarze dzieła wielkich klasyków i romantyków (m.in. Mozart, Beethoven, Chopin, Brahms). Dialogi pomiędzy twórcami różnych epok i stylów to główny nurt jej poszukiwań, które podejmuje również we współpracy z innymi muzykami. Wśród nich są dyrygenci, tacy jak: Reinbert de Leeuw, Juozas Domarkas, Jacek Kaspszyk, Antoni Wit, Agnieszka Duczmal, Jerzy Maksymiuk, Mirosław Błaszczyk, David Lloyd-Jones, Roland Bader. Ze skrzypkiem Krzysztofem Bąkowskim wykonuje repertuar sięgający od Mozarta do Arvo Parta. W roku 2005 w wytwórni CD Accord ukazała się ich wspólna płyta z utworami na skrzypce i fortepian Karola Szymanowskiego. Nagranie to uzyskało tytuł płyty miesiąca brytyjskiego miesięcznika muzycznego Classical CD Reviews MusicWeb. Płyta nagrana dla wytwórni DUX z Koncertem op. 40 Góreckiego (DUX 0924) otrzymała nominację do nagrody Fryderyk za rok 2013. Nominację tę w roku 2016 otrzymała również kolejna płyta zawierająca m.in. Pieśni o radości i rytmie Góreckiego, nagrana z orkiestrą AUKSO pod dyrekcją Marka Mosia.

Bartłomiej Duś to polski saksofonista, międzynarodowy solista oraz kameralista. Wyróżniony medalem Primus Inter Pares absolwent katowickiej Akademii Muzycznej w klasie Bernarda Steuera jest obecnie jedynym wykładowcą klasy saksofonu klasycznego macierzystej uczelni. Ukończył z najwyższą oceną Konserwatorium Paryskie w klasie Claude'a Delangle'a oraz Konserwatorium Wersalskie gdzie kształcił się pod kierunkiem Vincenta Davida. Jest laureatem licznych nagród.

BCK zaprasza na koncert "Henryk Mikołaj Górecki in memoriam"
BCK zaprasza na koncert "Henryk Mikołaj Górecki in memoriam" · fot. Materiały prasowe

mp / bielsko.info, źródło: www.bck.bielsko.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.