bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 21 grudnia 2020
  • 22 grudnia 2020
  • wyświetleń: 2225

Amfiteatr w Lipniku powinien być gotowy w maju 2021 roku

Od wiosny mieszkańcy Bielska-Białej będą mogli korzystać ze zrekonstruowanego amfiteatru w Lipniku. Przy szlaku na Hrobaczą Łąkę powstaje miejsce rekreacji z prawdziwego zdarzenia. Prace mają zakończyć się w maju 2021 roku.

Amfiteatr w Lipniku powinien być gotowy w maju 2021 roku
Amfiteatr w Lipniku powinien być gotowy w maju 2021 roku · fot. UM Bielsko-Biała


Pierwotnie inwestycja miała być oddana do użytku z końcem października br. Jednak ze względu na sytuację pandemiczną - trudności z pozyskaniem materiałów i z pracownikami - wykonawca zwrócił się do miasta o wydłużenie terminu. Prośba została uwzględniona i strony podpisały aneks do umowy.

W związku z tym amfiteatr nadal jest placem budowy. Do tej pory wykonawcy udało się postawić wiaty techniczne z konstrukcją więźby dachowej, która wymaga jeszcze pokrycia dachówką. Gotowa jest wykonana z żelbetu widownia. Mury oporowe wymagają jeszcze obłożenia drobnym kamieniem. Do zrobienia są też drogi dojazdowe z kamienia. Na razie zostały wyprofilowane i widać ich zarysy. Renowacja czeka również istniejące schody i dwa mury oporowe - pozostałości po starym amfiteatrze, które udało się zachować i wkomponować w nową inwestycję.

Łączna wartość rekonstrukcji amfiteatru to ponad 2.358.000 zł. Finalnie w Lipniku przebudowana zostanie widownia i scena amfiteatru, zaplecze sceny oraz schody terenowe (schody zlokalizowane wzdłuż szlaku/trasy turystycznej, niwelujące spadki podłużne i/lub poprzeczne terenu), pojawią się wiaty i place rekreacyjne, chodniki, drogi oraz miejsca parkingowe.

Na tę inwestycję mieszkańcy Lipnika czekają kilka lat. W 2016 roku zadanie było jednym ze zwycięskich projektów Budżetu Obywatelskiego Bielska-Białej. Niestety, okazało się, że wartość modernizacji znacznie przekroczy 500.000 zł, które miasto mogło przeznaczyć na ten cel. Mimo to Nadleśnictwo Bielsko opracowało dokumentację projektową modernizacji i kosztorys - grunt, na którym znajduje się inwestycja, jest bowiem częściowo własnością skarbu państwa - Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasów Państwowych.

Temat powrócił w ubiegłym roku. W czerwcu miasto zawarło z nadleśnictwem porozumienie o wspólnej realizacji inwestycji. Pierwszy przetarg na wyłonienie wykonawcy został unieważniony, bo wartość złożonych ofert znacznie przekraczała przeznaczone na to fundusze. Podobnie było z drugim przetargiem. W tej sytuacji miasto pozyskało od gminy Kozy dotację w wysokości 100.000 zł na dofinansowanie modernizacji; do inwestycji dołożyła się również Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach, resztę pieniędzy dało miasto.

mp / bielsko.info, źródło: UM Bielsko-Biała

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.