bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 27 sierpnia 2021
  • 30 sierpnia 2021
  • wyświetleń: 1994

Radni z Bielska-Białej przeciwni likwidacji bielskiego WORD

26 sierpnia podczas XXXIV sesji Rada Miejska przyjęła apel wyrażający sprzeciw wobec działań Zarządu Województwa Śląskiego zmierzających do likwidacji Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Bielsku-Białej. Radni sprzeciwili się planowanej likwidacji bielskiego WORD-u jako samodzielnej jednostki budżetowej i przekształceniu go w oddział terenowy Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Katowicach.

Bielscy radni przeciwko likwidacji bielskiego WORD
Radni z Bielska-Białej przeciwni likwidacji bielskiego WORD · fot. UM Bielsko-Biała


Uchwałę w postaci apelu przygotowanego przez radnych RM z klubu Wspólnie dla Bielska-Białej skierowano do - Zarządu Województwa Śląskiego, wszystkich radnych Sejmiku Województwa Śląskiego z okręgu wyborczego nr l, wszystkich parlamentarzystów z okręgu wyborczego nr 27 do Sejmu RP, 78 i 79 do Senatu RP oraz do Wojewody Śląskiego Jarosława Wieczorka.

Rada Miejska Bielska-Białej wyraża sprzeciw wobec planowanej likwidacji Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Bielsku-Białej jako samodzielnej jednostki oraz przekształcenie go w oddział terenowy WORD w Katowicach. Z punktu widzenia mieszkańców subregionu południowego województwa śląskiego centralizacja bielskiej jednostki nie jest korzystna. W naszej ocenie nie jest również formalnie możliwa aktem prawa miejscowego na szczeblu samorządu wojewódzkiego.

Apelu przygotowany przez radnych RM z klubu Wspólnie dla Bielska-Białej

Wg opinii prawnej Ministerstwa Transportu i Gospodarki Morskiej (z 12 stycznia 1999 roku), po reformie samorządowej, zmniejszającej liczbę województw, nie występują w ustawie Prawo o ruchu drogowym podstawy prawne ani tym bardziej kompetencje zarządu województwa do likwidacji WORD na swoim terenie. (...)

W dodatku brak autonomicznej dyrekcji spowoduje całkowite uzależnienie bielskiej jednostki od subiektywnych decyzji i woli kierownictwa ośrodka w Katowicach. To w oczywisty sposób pozbawi decyzyjności oraz sprawczości ośrodka działającego dla mieszkańców tej części regionu. To byłby symboliczny akt marginalizacji Bielska-Białej w naszym województwie.

Co najbardziej bulwersuje, operacja ta spowoduje odpływ wypracowanych na przestrzeni wielu lat wstecz ogromnych zysków jednostki w naszym mieście. Na zakończenie ubiegłej kadencji samorządowej (tj. na przełomie 2018 i 2019 roku) WORD w Bielsku-Białej posiadał ok. 12 mln zł oszczędności. Te pieniądze planuje się teraz przekazać do Katowic, które w ostatnich latach były niewłaściwie zarządzane. Od początku obecnej kadencji samorządowej WORD w Katowicach notował bardzo słabe wyniki finansowe, czego efektem jest jego obecne zadłużenie. Ośrodek w ciągu trzech lat miał aż czterech dyrektorów. Karuzela kadrowa tej jednostki niekorzystnie wpłynęła na jej kondycję, która jest obecnie na sporym "minusie". Nie godzimy się na takie działanie. Błędy nadzoru Zarządu Województwa Śląskiego nad katowickim ośrodkiem nie mogą się odbywać kosztem bielskiej jednostki. Podobny protest wyrażają także częstochowscy samorządowcy oraz przedstawiciele WORD w Częstochowie.

Chcielibyśmy również podkreślić, że w minionych latach zaobserwowaliśmy drastyczny spadek przekazywania środków finansowych przez WORD w Bielsku-Białej na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego. Jednostka niemal nie prowadziła akcji promujących bezpieczeństwo. Działania te wcześniej były prężnie realizowane na terenie Bielska-Białej i okolic oraz cieszyły się uznaniem mieszkańców, a przede wszystkim promowały i uświadamiały bezpieczeństwo na drodze. Uważamy, że za pieniądze będące jeszcze obecnie w dyspozycji bielskiego ośrodka powinny się one nadal odbywać z pożytkiem dla społeczności.

Zwracamy się z apelem o ponowne przeanalizowanie sprawy likwidacji WORD w naszym mieście jako samodzielnej jednostki oraz wsłuchanie się w głos środowisk zainteresowanych jednostek w Bielsku-Białej oraz Częstochowie, jak i samorządów tych miast.

mp / bielsko.info, źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.