Wiadomości

  • 24 stycznia 2024
  • wyświetleń: 3196

Rodzice boją się o bezpieczeństwo swoich pociech. Niebezpieczne przejście dla pieszych

„To co się tam dzieje to przechodzi ludzkie pojęcie" - rodzice dzieci z przedszkola nr 41 boją się o zdrowie, a nawet życie swoich dzieci. Chcą, by w okolicy powstało bezpieczne przejście dla pieszych.

przejście dla pieszych, pasy
fot. internet


W sprawie niebezpiecznych sytuacji, do których dochodzi na na przejściu przy ul. Międzyrzeckiej w rejonie Przedszkola Miejskiego nr 41 w Bielsku-Białej, w imieniu rodziców dzieci w Ratuszu interwencję podjął radny Konrad Łoś.

- Rodzice od wielu lat nie mogą doprosić się od miasta realnych działań poprawiających bezpieczeństwo pieszych w rejonie przedszkola. Dotychczasowe czynności miały raczej charakter pozorny. Rodzice nauczeni doświadczeniem alarmują zanim będzie za późno. Podnoszą oni, iż przebudowa układu komunikacyjnego ulicy Cieszyńskiej i Międzyrzeckiej sprzed kilku lat nie wpłynęła w żaden istotny sposób na poprawę bezpieczeństwa pieszych w obrębie przedszkola. Podkreślają, iż przedmiotowe przejście nadal odgrywa bardzo ważną rolę z punktu widzenia pieszych — stwierdza przedstawiciel bielszczan.

Rodzice zgłaszają, że po wprowadzeniu ruchu dwukierunkowego na ulicy Dworcowej piesi są narażeni na dużo większe niebezpieczeństwo. - W otrzymanej wiadomości [od rodziców - dop.red.] napisano, że „to co się tam dzieje to przechodzi ludzkie pojęcie, nie można bezpiecznie wyjść z przedszkola po zapadnięciu zmroku, gdyż samochody jeżdżą tak szybko. Wylatują zza zakrętu i nie ma możliwości, aby przejść na drugą stronę ulicy. Tylko czekać na jakąś tragedię". Rodzice boją się o życie swoje i swoich dzieci. Nie można tak doniosłego apelu pozostawić bez podjęcia realnych działań - alarmuje radny.

W odpowiedzi zastępca prezydenta miasta Przemysław Kamiński poinformował, że Komisja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego podczas omawiania tematu wzięła pod uwagę ruch dwukierunkowy na ul. Dworcowej.

- Podkreślenia wymaga fakt, że wprowadzenie ruchu dwukierunkowego na ul. Dworcowej, które zwiększyło natężenie ruchu jest konsekwencją wniosku pana radnego o zmianę przebiegu linii autobusowej nr 10 i 20. Należy mieć świadomość, że każda zmiana organizacji ruchu może nieść za sobą zarówno pozytywne jak i negatywne skutki. Tak jest w tym przypadku. Wprowadzenie udogodnienia dla pasażerów komunikacji publicznej, poprzez wprowadzenie ruchu dwukierunkowego na ul. Dworcowej, w efekcie zwiększyło ruch w rejonie przedmiotowego przejścia - wyjaśnił.

Kamiński dodaje, że budowa wyniesionego przejścia dla pieszych - o które prosi Łoś - fizycznie wymusi punktową redukcję prędkości, ale także będzie stanowić dodatkowe utrudnienie dla autobusów.

- Stosując progi zwalniające należy pamiętać o ich negatywnym oddziaływaniu takim jak generowanie nadmiernego hałasu dotykającego mieszkańców sąsiednich budynków, zły wpływ na zawieszenie pojazdów, po skutki bardziej przyziemne, jak utrudnianie odśnieżania dróg - wyjaśnia wiceprezydent.

kr, raz / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.